İŞİNİZİ TURKNET'LE BÜYÜTELİM!

İster kobi, ister 100'lerce kişiye istihdam sağlayan bir işletme olun, TurkNet'te işinizi verimli hale getirecek bir çözüm kesinlikle vardır. Formu doldurun, sizi arayalım. Siz işinizi büyütürken biz verdiğimiz desteğin gururunu yaşayalım.

Sabit Telefon Hizmeti Hakkında Sık Sorulan Sorular

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti (STH) nedir?

Mevcutta kullanılan sabit telefon şebekesi üzerinden, ek bir cihaz kullanmadan ya da kullanım alışkanlığınızı değiştirmeden, yüksek hizmet kalitesi ve ekonomik fiyatlarla her yöne (şehir içi, şehirlerarası, uluslararası ve GSM) arama yapabilmenizi sağlayan sabit telefon hizmetidir.

TurkNet Türkiye’de Hangi Bölgelerde Sabit Telefon Hizmeti Vermektedir?

TurkNet tüm Türkiye çapında mevcut sabit telefon şebekesi üzerinden hizmet verebilmektedir.

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti Başvurusu Yapıldığında Ne Zaman Aktif Olur?

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti’nden yararlanmak istemeniz durumunda gerekli evrakların teminini takiben TurkNet, kullanmakta olduğunuz hattınızın/hatlarınızın TurkNet’e taşınması için sistem üzerinden mevcut operatörünüze talep gönderir. Mevcut operatörünüzün onayı ile hatlarınız TurkNet’e taşınır. Normal şartlarda bu süreç 1-3 iş günü içinde tamamlanmaktadır.

TurkNet Sabit Telefon Hizmetinin Tarife Yapısı Nasıldır?

TurkNet sabit telefon hizmetinde, her bir telefon hattınıza, ihtiyacınıza göre belirleyeceğiniz, Her Yöne dakikalar içeren paket tarife tanımlanır. Hattınıza ait paket tarife dışında herhangi bir sabit ücret vs. ödemezsiniz.

1’den fazla telefon hattınız olması durumunda her bir telefon hattınıza ait paket dakikaları havuzlanır ve tüm hatlarınızın kullanımı ortak dakika havuzundan sayılır. Böylece paket aşımı gibi süprizlerle karşılaşmazsınız.

Aktivasyon Ücreti Nedir?

Turknet sabit telefon hizmetinizi kullanabilmeniz için şebekede yapılacak fiziksel işlemler nedeniyle uygulanan 96 TL tutarındaki işlem ücretidir.

Kampanyamız kapsamında kalma sözünüze istinaden ilk defa STH almanız durumunda vergiler dahil 8 TL, Yeni numara tahsis ettirmeniz durumunda ise vergiler dahil 11,5 TL her bir telefon numarası için tek seferlik ücretlendirilir. Aktivasyon ücreti ISDN-PA (PRI) için 30 kat olarak uygulanır.

Heryöne Paket Tarifeler Dahilinde Sağlanan Heryöne Dakikalar Hangi Yönleri Kapsar?

Şehiriçi, Şehirlerarası, Alternatif Operatör Aramaları (0850’li numaralar dahil), 444 ile başlayan numaralar, yurtiçi GSM, Uluslararası Kademe 1 Ülkeleri sabit telefon numaralarını kapsar.

TurkNet Sabit Telefon Hizmetini Tercih Ettiğimde Faturalama Nasıl Olacak?

Sabit telefon hizmetinize dair tek bir fatura düzenlenir ve bu fatura TurkNet’ten tarafınıza gönderilir. Sadece TurkNet’e geçiş yaptığınız dönemde hem eski operatörünüzden hem de TurkNet’ten geçiş yaptığınız tarihe göre kısmi ücretlendirilmiş iki ayrı fatura alırsınız.

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti Aldığımda Telefon Numaram Değişecek mi?

Hayır. TurkNet Sabit Telefon Hizmeti almak için var olan telefon numaranızdan farklı bir telefon numarası almanıza gerek yoktur. Kayıtlı herhangi bir telefon hattınız yoksa veya ek yeni hat talebiniz varsa, TurkNet Sabit Telefon Hizmetinden faydalanmak istediğiniz takdirde, hat tahsisi TurkNet tarafından gerçekleştirilebilir.

PBX Hizmeti Kullanıyorum. TurkNet Sabit Telefon Hizmetinde PBX Nasıl Çalışır?

Sabit telefon hizmetinizi TurkNet’ten aldığınızda, bir önceki operatörünüzde kullanmakta olduğunuz PBX yapısı aynen korunur. Yapmanız gereken PBX pilot numaranızı doğru olarak TurkNet yetkililerine bildirmenizdir.

TurkNet Sabit Telefon Hizmetiyle Tüm Yönlere Arama Yapabilir Miyim?

Evet. Şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası ve GSM dahil tüm aramalarınızı, kullanım alışlanlığınızı değiştirmeden, herhangi bir ön numara çevirmeden TurkNet sabit telefon hizmetiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Aradığım Numarayı Çevirmeden Önce Bir Erişim Numarası Çevirmeli Miyim?

Hayır.TurkNet Sabit Telefon Hizmeti herhangi bir ön numara tuşlamayı veya ek bir cihaz kullanımını gerektirmez.

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti Kullanılarak Hangi GSM Şebekeleri Aranabilir?

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti ile yurt içinde ve yurtdışında mevcut tüm GSM operatörleri aranabilmektedir.

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti İle Kullanım Kolaylığı Hizmetlerinden Faydalanabilir Miyim?

Evet. Türk Telekom'da geçerli olan Uyandırma, Rahatsız Edilmeme, Meşguldeki Aboneyi Bulma, Çağrı Yönlendirme, Bilgi Alma&Çağrı Aktarma, Çağrı Bekletme, Kısaltılmış Arama, Telefon Kilitleme, Tercihli Direkt Arama vb. kullanım kolaylığı hizmetlerinden aynen faydalanabilirsiniz.

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti İle Arama Yönü Kısıtlaması Talep Edebilir Miyim?

Evet. Dış aramaya kapatılmasını istediğiniz yön/yönler (örneğin: yurtiçi GSM) için talebinizi 0850 288 3030 numaralı müşteri hizmetleri hattından iletebilirsiniz.

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti Aboneliği Sadece Hat Sahibi Adına Mı Yapılıyor?

Evet. Türk Telekom'da hat sahibi kim ise tüm evraklar onun adına düzenlenmelidir. Sabit Telefon Hizmeti aboneliği ancak o kişi üzerine yapılabilecektir. İşlemler vekaletname ile de yine hat sahibi adına yapılabilir. Bu durumda güncel ve geçerli vekaletname örneği TurkNet yetkililerine başvuru esnasında verilmelidir.

TuTurkNet Sabit Telefon Hizmeti Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Turknet Müşteri Hizmetlerini (0850 2883030) dilediğiniz zaman arayarak iptal süreci ile ilgili detaylı bilgileri alabilir veya iptal talebinizi Abone/Hizmet numaranızı, iletişim bilgilerinizi ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçesini ve kimlik fotokopinizi (abone kimlik fotokopisi, yetkili kişi kimlik fotokopisi, yetkiye dair belge) 0 212 216 55 60 numaralı faksa göndererek yapabilirsiniz.

Dilekçeniz 24 saat içerisinde işleme alınacak ve 7 gün içerisinde iptal işleminiz tamamlanacaktır. Dilekçeniz işleme alındığında ve iptal işleminiz tamamlandığında iletişim numaranızdan SMS ile bilgilendirleceksiniz.

İleri Tarihli İptal Dilekçesi Gönderilebilir Mi?

Göndermiş olduğunuz iptal dilekçesi için BTK kararı gereği 7 gün içerisinde iptal işlemlerinin tamamlanma yükümlülüğü sebebiyle ileri tarihli iptal başvurusu alınamamaktadır.

Dilediğiniz zaman 0850 288 3030 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak size özel müşteri temsilcinizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

TurkNet Sabit Telefon Hizmetimi Nakil Edilebilir mi?

Evet. Nakil taleplerinizi 0850 288 3030 numaralı müşteri hizmetleri hattından nakil taleplerinizi iletebilirsiniz.

Hizmetle İlgili Sorunlar Nasıl TurkNet’e İletilir?

TurkNet Sabit Telefon Hizmeti ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı 0 850 288 30 30 numaralı müşteri hizmetleri destek hattına Pazar hariç her gün 09:00 - 18:00 arasında ve/veya turk.net/online-islemler arayüzünden ise 7/24 iletebilirsiniz.

Hizmetlerimi Takip Edebileceğim 7/24 Çalışan Bir Arayüz Var Mıdır?

Evet. Arama kayıtlarınıza, güncel kullanım bilgilerinize ve fatura bilgilerinize istediğiniz her an online olarak cco.turk.net/ arayüzünden size özel sağlanacak kullanıcı adı ve şifrenizle ulaşabilirsiniz.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

TurkNet’ten gelen fatura bedellerinizi anlaşmalı ödeme kanallarından ödeyebilirsiniz. Dilerseniz otomatik banka havalesi veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri ile de ödemenizi hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz.

Avantajlı Fiyatları Nasıl Sağlayabiliyorsunuz?

Konusunda uzman ekibimiz, gelişmiş teknoloji ve iş süreçlerimiz sayesinde siz TurkNet Sabit Telefon Hizmeti abonelerimize yüksek görüşme kalitesini ekonomik fiyattan sunabilmekteyiz. TurkNet Sabit Telefon Hizmeti hizmetinin sağlayıcısı olan TurkNet, 1996 yılından bu yana telekomünikasyon alanında faal olan, Altyapı ve Sabit Telefon Hizmeti Lisanslari'na sahip Türkiye'nin en güçlü bağımsız telekom operatörüdür. TurkNet olarak verdiğimiz tüm telekomünikasyon hizmetlerimiz, T.C. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı çalışan resmi ulusal telekom regulatörü olan Bilgi Teknolojieri Kurumu (BTK) lisanslaması dahilindedir

Sabit Telefon Hizmetleri İçin Geçerli Vergiler ve Oranları Nedir?

STH ile ilgili vergiler; 18% KDV (katma değer vergisi), 7,5% ÖİV (Özel İletişim Vergisi)