İŞİNİZİ TURKNET'LE BÜYÜTELİM!

İster kobi, ister 100'lerce kişiye istihdam sağlayan bir işletme olun, TurkNet'te işinizi verimli hale getirecek bir çözüm kesinlikle vardır. Formu doldurun, sizi arayalım. Siz işinizi büyütürken biz verdiğimiz desteğin gururunu yaşayalım.

ADSL Hakkında Sık Sorulan Sorular

TurkNet internet (ADSL) abonesi olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Web sitemizdeki "Sizi Arayalım", "Hemen Başvurun" bölümlerinden irtibat bilgilerinizi girerek abonelik talebinizi iletebilirsiniz. Satış temsilciniz, ileteceğiniz irtibat numarasından sizi arayarak çok avantajlı kampanya ve tarifelerimiz hakkında bilgi verecektir.

Dilerseniz, 0850 288 3030 numaralı Çağrı Merkezi’mizi arayarak kampanyalarımız hakkında detaylı bilgi alabilir, abonelik başvurunuzu bu kanal üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni bir abonelik başvurusu yaptım, internetim ne zaman aktif olur?

Abonelik evraklarınızın TurkNet’e ulaşmasının ardından ortalama 7 gün içerisinde hizmeti kullanmaya başlayabileceksiniz.

İnternet ve telefon hizmetinizin aktivasyonu tamamlandığında sms ve e-mail ile bilgilendirileceksiniz.

Aktivasyon Ücreti Nedir?

Turknet internet hizmetinizi kullanabilmeniz için şebekede yapılacak fiziksel işlemler nedeniyle uygulanan 192 TL tutarındaki işlem ücretidir.

Kampanyamız kapsamında kalma sözünüze istinaden internet aktivasyon ücreti size hediyemizdir.

Aboneliğim aktif hale geldi, hizmeti kullanmak için ne yapmalıyım?

Aboneliğiniz aktif hale geldiğinde sabit telefon hattınızı hiç bir ek işlem yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet hizmetinizi için iletişim numaranıza SMS ile gönderilen Kullanıcı adı / Şifre bilgilerinizle mevcut modeminizde kurulum yapabilir, internet hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Modem kurulum işlemlerimi nasıl gerçekleştirebilirim?

Aşağıdaki linkte yer alan videoları izleyerek modem kurulum işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz:

www.turk.net/video-destek/

Mevcut modemimle TurkNet internet hizmetinden faydalanabilir miyim?

Evet, mevcut modeminizle de Turknet internet aboneliğinizi kullanabilirsiniz.

Modemim kilitli, TurkNet internetimi kullanamıyorum, ne yapmalıyım?

Hemen modeminizi aldığınız internet servis sağlayacınınızın müşteri hizmetlerini arayarak modeminizin kilidini kaldırmalarını talep edebilir ve mevcut modeminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

İnternetimi farklı bir adrese taşıyabilir miyim?

Turknet internet aboneliğinizi nakil işlemiyle yurtiçinde telefon altyapısı olan her yere taşıyabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman kobimusterihizmetleri@turknet.net.tr adresine mail yazarak ya da 0850 288 3030 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak nakil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde nakil işlemleriniz tamamlanmaktadır. İşlemlerin tamamlanması ile birlikte iletişim numaranızdan SMS ile bilgilendirleceksiniz.

İnternetimi bir süreliğine kullanmayacağım ne yapmalıyım?

İnternet hizmetinizi kullanmadığınız süre boyunca aboneliğiniz kapanmadan dilerseniz dondurma servisimizi kullanabilirsiniz. Dondurma servisimiz ücretsiz olup dondurma hizmetini kullanıldığı aylar için faturaya herhangi bir ücret yansıtılmamaktadır. Dilediğiniz zaman 0850 288 30 30 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak size özel müşteri temsilcinizden internet hizmetinizin dondurulmasını isteyebilirsiniz.

İnternet hizmetini dondurma sınırı varmı?

Bir yılda en fazla 180 gün ve yılda en fazla 2 kez internet hizmetinizi dondurma hakkınız bulunmaktadır.

Statik IP istiyorum, ne yapmalıyım?

Dilediğiniz zaman 0850 288 30 30 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak size özel müşteri temsilcinizden Statik IP tanımlatabilirsiniz.

Statik IP tanımlama işlemi gerçekleştiğinde Çağrı Merkezi’miz iletişim numaranızdan arayarak size bilgi vermektedir.

Hizmetle İlgili Sorunlar Nasıl TurkNet’e İletilir?

TurkNet ADSL Hizmeti ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı 0 850 288 30 30 numaralı müşteri hizmetleri destek hattına Pazar hariç her gün 09:00 - 18:00 arasında ve/veya turk.net/online-islemler/ arayüzünden ise 7/24 iletebilirsiniz.

Statik IP ücretli bir hizmet midir?

Statik IP ücreti aylık vergiler dahil 4,90 TL’dir ve kullandığınız süre boyunca her ay faturanıza yansıtılmaktadır.

ADSL’de Aboneliğimi İptal ettirmek için ne yapmalıyım?

TurkNet ADSL Hizmeti ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı 0 850 288 30 30 numaralı müşteri hizmetleri destek hattına Pazar hariç her gün 09:00 - 18:00 arasında ve/veya https://turk.net/online-islemler/ arayüzünden ise 7/24 iletebilirsiniz

Aboneliğimi iptal ettirmek için ne yapmalıyım?

Turknet Müşteri Hizmetlerini (0850 2883030) dilediğiniz zaman arayarak iptal süreci ile ilgili detaylı bilgileri alabilir veya iptal talebinizi Abone/Hizmet numaranızı, iletişim bilgilerinizi ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçesini ve kimlik fotokopinizi (abone kimlik fotokopisi, yetkili kişi kimlik fotokopisi, yetkiye dair belge) 0 212 216 55 60 numaralı faksa göndererek yapabilirsiniz.

Dilekçeniz 24 saat içerisinde işleme alınacak ve 7 gün içerisinde iptal işleminiz tamamlanacaktır. Dilekçeniz işleme alındığında ve iptal işleminiz tamamlandığında iletişim numaranızdan SMS ile bilgilendirileceksiniz.

İleri tarihli iptal dilekçesi gönderebilirmiyim?

Göndermiş olduğunuz iptal dilekçesi için Bilgi Teknolojieri Kurumu (BTK) kararı gereği 7 gün içerisinde iptal işlemlerinin tamamlanma yükümlülüğü sebebiyle ileri tarihli iptal başvurusu alınamamaktadır.

Dilediğiniz zaman 0850 288 3030 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak size özel müşteri temsilcinizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Modemi TurkNet’ten aldım. Aboneliğimi taahhüt süresinden önce sonlandırmam dahilinde
modem için bir ücret öder miyim?

Modem fiyatından o zamana kadar ödemiş olduğunuz modem taksitleri toplamı çıkarılarak, kalan tutar farkı son faturanıza yansıtılacaktır.

Fatura Üst Sınır Uygulaması Nedir Nasıl Çalışır?

Fatura Üst Sınırı servisi ücretsizdir ve faturanızı kontrol etmenize olanak tanır. Tüm hizmetlerinize ait faturalar için tek bir üst sınır belirleyebilirsiniz.

Faturanız sizin belirlediğiniz tutara ulaştığında TurkNet tarafından cep telefonunuza ve/veya e-posta adresinize bir bilgilendirme mesajı gönderilir. Böylece faturanızın kontrolünü elinizde tutarsınız. Fatura Üst Sınırı tutarı aşıldığında abonenin internet ve telefon hizmeti bir sonraki döneme kadar dondurulmaz.

Fatura Üst Sınırınızı belirlerken her ay sabit ödediğiniz tutardan büyük bir tutar belirlenmesi gerekmektedir.

Internet hizmeteri için geçerli vergiler ve oranları nedir?

Internet hizmeti ile ilgili vergiler; 18% KDV (katma değer vergisi), 7,5% ÖİV (Özel İletişim Vergisi)