Bulut

Bulut hizmeti, fiziksel bir altyapıya bağlı kalmaksızın, sanallaştırma teknolojisi ile sunucuların istenilen cpu/ram/disk konfigürasyonda kurularak kullanıma hazır hale getirilmesidir. Bu işlem fiziksel bir kurulum gerektirmediği için, sunucular çok kısa sürede kullanıma hazır hale getirilmektedir. TurkNet Bulut hizmeti ile sanallaştırmanın getirdiği standartların yanı sıra, sunduğu katma değerli servisler ile VMware vSphere ESXi 6.5 platformu teknolojisi üzerinde Bulut hizmetini sunmaktadır.

VMware vSphere ESXi 6.5 platformu yedeklidir ve Bulut servisleri ile sunucunuzun güvenlik, performans ve servis kalitesi ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamaktadır. Bulut sistemi, esnek, verimli ve yüksek performanslı bir yapıya sahiptir. Bulut ’un temelini oluşturan sanallaştırma teknolojisi, çok sayıda kullanıcının tek bir fiziksel sunucudan faydalanabilmesini sağladığından Bulut hizmeti kullanıcılara maliyet avantajı kazandırmaktadır.

Bulut altyapısı üzerinden

 • Sanal Sunucu
 • Sanal Depolama
 • Sanal Yedeklilik
hizmetleri sunulmaktadır.
 • TurkNet Bulut Altyapısında ağ, veri depolama ve donanım katmanlarında izolasyon ve yedeklilik tam olarak sağlanmıştır.
 • Tüm sanal sunucular, Vmware vSphere ESXi 5 sanallaştırma platformu üzerinde çalışmaktadır.
 • TurkNet Bulut Altyapısı sanallaştırmaya tam uyumlu Intel Xeon 56** serisi işlemciler ve yüksek bellekli Dell Blade sunucular üzerinde çalışmaktadır. Altyapının tasarımı yedekli bir yapıda çalışacak şekilde kurgulanmıştır.
 • Blade şasilerde, Vmware sanal switch lerinde ve backbone'da yedeklilik sağlanmıştır. Ayrıca her sunucuda gigabit ve 10 gigabit ethernet kartları ile yüksek ağ trafiğine cevap vermek amaçlanmıştır.
 • TurkNet Bulut Altyapısının veri depolama alanları TurkNet SAN 'i (Storage Area Network) üzerinde tutulmaktadır. Brocade SAN Switch'ler ve NetApp Storage 'a Fiber Channel bağlantıları üzerinden erişilmektedir. TurkNet SAN yapısı da yüksek performans ve iş sürekliliği sağlanacak şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcılar için yatırım maliyeti gerektirmemektedir.

Tercih edilen özellikteki sunucu kurulumu kısa bir sürede yapılabilmektedir.

Esnek yapıdadır. Fiziksel sunucular gibi RAM, disk değişikliği gerektirmez.

Sunucunuzun yönetimi sizde olmasına rağmen, çalışır durumda olması ve erişimi tamamen TurkNet’in sorumluluğunda olduğundan erişilebilirliği yüksektir.

Bulut ortamı kümelenmiş (Clustered) bir yapı üzerinde çalışmaktadır. Birden fazla fiziksel sunucu ile sağlayabileceğiniz yüksek erişilebilirlik ortamını Bulut yapıda tek bir sanal sunucu ile elde edebilirisiniz.

Donanımdan bağımsız çalıştığı için, donanımsal problemler yaşamazsınız.

Kaynakları artırmak için fiziksel sunucularda olduğu gibi büyük bir zaman kaybınız olmaz.

Yer ve elektrikten tasarruf sağlandığı için maliyetleriniz daha düşük olur.

Sunucunuz çevrim dışı olsa bile, KVM gerekmeksizin kontrolpanelini yönetebilirsiniz.

Fiziksel sunucuların aksine hızlı ve güvenilir storage' lar üzerinde çalışmaktadır.

 
Bulut Bilişim nedir?

Cloud Computing (Bulut Bilişim) paylaşımlı bir ortamda bulunan sistem kaynaklarının (İletişim ağları, sunucular, veri depolama sistemleri, uygulamalar, servisler vb), talep edildiğinde, minimum yönetim ve servis sağlayıcı eforuyla uzaktan erişilebilir şekilde sağlanabilmesidir.

Bulut sunucuların fiziksel sunuculardan farklılıkları nelerdir?

Özel bir sunucu almak ilk yatırım ve kurulum maliyeti açısından oldukça yüksektir. Ayrıca alınan ve kullanılan özel sunucular kısa bir süre sonra eskiyecek donanımsal değişiklikler size zorluklar yaratacaktır. Büyümekte olan bir uygulamanız varsa bu büyüme esnasında sunucu özelliklerinizin uygunluğu sizi zor durumda bırakabilir ilgili özelliklerde yapmak istediğiniz değişiklikler kesintiler yaşamanıza ve dolayısıyla zarara uğramanıza sebep olabilir. Bulut teknolojisinde ilk yatırım maliyeti yoktur. Büyüyen uygulamalarınız için talepleriniz azami 24 saat içinde karşılanmaktadır. Ayrıca bunların hiçbirinde kesinti yaşanmaz ve çok kısa bir süre içinde gerçekleşir. Mevcut kullandığınız paket limitlerinizi bir üst pakete geçerek ya da ihtiyacınız olan ek hizmeti satın alarak kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca hizmetin yönetimiz sizde olmasına rağmen kesintisizliği, çalışır olması ve düzenli izlenmesi tarafımızdan yapılmaktadır. Özel sunucu hizmetlerinde bu işlemler için sürekli bir personele ihtiyacınız olacaktır.

Bulut sunucuların CDN (content delivery network)'dan farklılıkları nelerdir?

CDN resim ve video gibi statik medya içerik kopyalarının size yakın olan müşterilerinize buradan yollarsınız. Müşterilerinize bu dosyaları daha az gecikme ile indirme imkânı verir. Sadece statik medya içerikleri için çalışır ve dinamik içeriklerde ve daha genel hesaplama uygulamalarının olduğu bulut sunucular yerine kullanılamazlar.

Bir şirketin dikkat etmesi gereken hususlar hangileridir?

Bulut teknolojisindeki riskler çoğumuzun şu anda kullandığı, kendi bünyemizdeki sunucuların network'e bağlandığı andaki risklerden farklı riskler değildir. Günümüzde Bulut teknolojisi hizmeti vermeye başlayan şirketlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, hizmet alacak şirketlerin, hizmet veren şirketleri iyice inceleyip, sağlayacaklarını iddia ettikleri hizmetler konusunda ne kadar güvenilir olduklarını detaylı şekilde incelemeleri gerekiyor. Ek olarak kurumların güvenlik konusundaki yaklaşımına ve beklentilerine uygun olacak şekilde riske ayarlı güvenlik kontrollerinin uygulanıyor olması gereklidir. Bu doğrultuda veri merkezi yapısı, network, sistem, uygulama ve fiziksel olacak şekilde farklı katmanlarda güvenlik önlemleri uygulanmalıdır.

TurkNet Bulut altyapısının özellikleri nelerdir?

TurkNet Bulut Altyapısında ağ, veri depolama ve donanım katmanlarında izolasyon ve yedeklilik tam olarak sağlanmıştır.

Sanallaştırma Katmanı: Tüm sanal sunucular, Vmware vSphere ESXi 6.5 sanallaştırma platformu üzerinde çalışmaktadır.

Donanım Katmanı: TurkNet Bulut Altyapısı sanallaştırmaya tam uyumlu Intel Xeon 56** serisi işlemciler ve yüksek bellekli Dell Blade sunucular üzerinde çalışmaktadır. Altyapının tasarımı yedekli bir yapıda çalışacak şekilde kurgulanmıştır.

Ağ Katmanı: Blade şasilerde, Vmware sanal switch lerinde ve backbone'da yedeklilik sağlanmıştır. Ayrıca her sunucuda gigabit ve 10 gigabit ethernet kartları ile yüksek ağ trafiğine cevap vermek amaçlanmıştır.

Veri Depolama Katmanı: TurkNet Bulut Altyapısının veri depolama alanları TurkNet SAN 'i (Storage Area Network) üzerinde tutulmaktadır. Brocade SAN Switch'ler ve NetApp Storage 'a Fiber Channel bağlantıları üzerinden erişilmektedir. TurkNet SAN yapısı da yüksek performans ve iş sürekliliği sağlanacak şekilde tasarlanmıştır.

Hizmet Düzeyi Sözleşmesi (SLA) neler sunuyor?

Detaylar için lütfen Hizmet Seviye Garantileri dokümanımızı inceleyiniz.

Planlı bakım programı nasıl yapıyorsunuz?

TurkNet, kendi altyapısında gereken teknik periyodik bakım, yükseltim (upgrade), hat veya cihaz değişiklikleri, omurga güvenliği, devamlılık ve süreklilik ile ilgili çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla MÜŞTERİ ‘ye 1 (bir) iş günü önceden haber vermek koşulu ile 03.00 ile 07.00 saatleri arasında MÜŞTERİ ‘ye sağladığı HİZMET ‘e kısa süreli olarak ara verebilecektir. TURKNET, ayrıca bu süreler dışında yapılması zorunlu olan çalışmalar için de MÜŞTERİ ‘ye elektronik posta ya da benzer yollarla önceden haber verecektir.

Sunucuma nasıl erişebilir ve kontrol edebilirim?

Microsoft tabanlı sunucularınıza RDP (Remote Desktop Protocol) üzerinden, Linux tabanlı sunucularınıza SSH (Secure Shell) üzerinden erişebilirsiniz.

TurkNet Bulut güvenli mi?

Bulut altyapılarında kaynaklar ortak kullanıldığından, kaynağa erişimde izolasyon çok önemlidir. TurkNet Bulut ’da izolasyon her katmanda sağlanmıştır. Network katmanında Private VLAN ‘lar kullanılmaktadır. Veri depolama katmanında her sunucuya ayrı disk tanımları yapılmaktadır. Sanal sunucuların CPU ve bellek kullanımları birbirlerini etkilemeyecek şekilde tanımlanmıştır. Bulut katmanındaki sunucular Firewall, IPS, URL/Content Filtering cihazları ile korunabilmektedir.

Siz de Bulut hizmetinden faydalanmak için;

 • (212) 355 17 17 numaralı kurumsal müşteri hizmetlerimizi 7/24 arayabilirsiniz.
 • kurumsalsatis@turknet.net.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Aşağıdaki başvuru formunu doldurun, sizi arayalım ve sizinle birlikte ihtiyaçlarınıza özel çözümler geliştirelim.